ابزارهای مالی جدید

صکوک اجاره :

یكی از روش‌های تأمین مالی در شركت‌ها، انتشار اوراق اجاره (صكوك اجاره) بوده كه مبنای آن فروش دارایی ثابت به صورت اوراق بهادار به مشتریان می‌باشد. متقاضی تامین مالی از یك سو از مبلغ حاصل از فروش این دارایی استفاده نموده و از سوی دیگر دارایی مورد نظر را در مقابل حق اجاره از مشتریان (یا همان صاحبان جدید دارایی) اجاره می‌نماید. فرآیند انتشار و نگهداری این اوراق با حضور چندین ركن مانند ضامن، متعهد پذیره‌نویس، عامل فروش و غیره، ساز و كار منطقی و بدون ریسكی پیدا می‌كند. به‌طوریكه امروزه این روش تامین مالی یكی از مهم‌ترین و قابل اتكاترین روش‌های تامین مالی به خصوص در كشورهای اسلامی تلقی می‌شود.

اوراق صكوك انواع دیگری نیز دارد كه برخی از آن‌ها مورد تأیید كمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته و در آینده نزدیك به مرحله اجرایی و عملیاتی خواهند رسید. این اوراق عبارتند از صكوك مرابحه، صكوك استصناع، صكوك جعاله و صكوك مضاربه.

صکوک استصناع (سفارش ساخت)

صکوک استصناع نیز اوراق بهاداری است که ناشر بر اساس قراردادسفارش ساخت منتشر میکند. قرارداد سفارش ساخت قراردادی است که به موجب آن یکی از طرفین قرارداد در مقابل مبلغی معین، ساخت و تحویل دارایی مشخصی را درزمان معین متعهد میشود. این اوراق، قابل معامله در بورسها یا بازارهای خارج از بورس میباشند.

صکوک مرابحه :

اوراق مرابحه ، اوراق بهادار با نام قابل نقل و انتقالی است که نشان دهندۀ مالکیت مشاع دارندۀ آن در دارایی مالی (طلب) است که براساس قرارداد مرابحه حاصل شده است.

در این اوراق نیز نظیر صکوک اجاره می بایست یک دارایی به عنوان مبنای انتشار اوراق قرار گیرد با این تفاوت که موجودی کالا نیز به عنوان دارایی قابل قبول مبنای انتشار اوراق مجاز شناخته شده است . استفاده از این ابزار نوین با هدف تامین منابع مالی مورد نیاز برای سرمایه در گردش شرکتهای تولیدی می تواند مد نظر قرار داشته باشد .

شرکت کارگزاری آگاه با دارا بودن توان تخصصی اجرای تامین مالی از طریق این ابزارهای نوین مالی تا کنون توانسته اند در این ارتباط در بین تمامی شرکتهای کارگزاری پیشگام بوده و استفاده از این روش را نیز برای تامین مالی مشتریان خود بکار گیرد . ارکان انتشار اوراق صکوک عبارتند از : بانی ، ناشر ، متعهد پذیره نویس ، بازارگردان ، ضامن و عامل فروش .

برخی از شرکتهایی که تأمین مالی آ نها از طریق صکو ک توسط شركت کارگزاری آگاه انجام شده و یا در حال انجام است، بشرح زیر میباشد:

- شرکت حفاری دانا

- شرکت پترو ریگ

- شرکت ایران ترانسفو

اوراق مشارکت

انتشار اوراق مشاركت، یكی از روش­های تامین مالی در ایران است كه زیرمجموعه روش­های مبتنی بر بدهی محسوب می­شود و كاركردی شبیه به اوراق قرضه دارد. با توجه به مغایرت انتشار اوراق قرضه با شرع اسلام به دلیل وجود شبهه ربا، قانون بانكداری بدون ربا امكان انتشار اوراق قرضه را با تغییرات ماهوی به عنوان اوراق مشاركت ممكن ساخته است كه سود آن ثابت نیست.

اوراق مشاركت در ایران به دو منظور عمده تامین مالی طرح ها یا اجرای سیاست های پولی منتشر می شود. طبق ماده 1 قانون نحوه انتشار اوراق مشاركت، به منظور مشاركت عموم در اجرای طرح‌های عمرانی انتفاعی دولت مندرج در قوانین بودجه سالانه كل كشور و طرح‌های سودآور تولیدی و ساختمانی و خدماتی ، به دولت ، شركت‌های دولتی، شهرداری‌ها، موسسه‌ها، نهادهای عمومی غیردولتی و همچنین شركت‌های سهامی عام، خاص و تعاونی تولیدی اجازه داده می شود قسمتی از منابع مالی مورد نیاز را از طریق انتشار و عرضه عمومی اوراق مشاركت تامین نمایند.

اوراق مشاركت، اوراق بهادار با نام یا بی‌نامی است كه به موجب قانون به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین منتشر می شود و به سرمایه‌گذارانی كه قصد مشاركت در اجرای طرح‌های یادشده را دارند واگذار می گردد. دارندگان این اوراق به نسبت قیمت اسمی و مدت زمان مشاركت، در سودحاصل از اجرای طرح مربوط شریك خواهند بود. خرید و فروش این اوراق از طریق فرابورس اوراق بهادار مجاز می‌باشد.

اركان انتشار اوراق مشاركت عبارتند از: ناشر، عامل، امین، ضامن و متعهد پذیر هنویس.

تأمین مالی پروژه ها - صندو قهای زمین و ساختمان

یكی از كاركردهای بازار سرمایه موضوع تامین مالی شركتهای متقاضی منابع مالی است لذا این كاركرد بورس اوراق بهادار می بایست تقویت شده و سازوكارهای جدیدی برای این منظور طراحی گردد . پس از تصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال 1384 و تصویب لایحه یک‌ فوریتی توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجراء سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی در آذر ماه سال 1388، فضای مناسبی برای ورود ابزارهای نوین مالی فراهم گردید. یكی از این ابزارها صندوق زمین و ساختمان بود كه در واقع به نوعی از جمله صندوق های پروژه محور تلقی می گردد .در این قانون شخصیت حقوقی صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان به رسمیت شناخته شد و فضای بسیار مناسبی برای همکاری دو بازار مسکن و سرمایه بمنظور ایجاد فرصت استفاده از مزایای سرمایه گذاری در بازار مسكن با سرمایه گذاری خرد ایجاد گردید . بر اساس ضوابط تاسیس صندوق زمین و ساختمان مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار ،صندوق، شخص حقوقی است که با اخذ مجوز از سازمان تأسیس و به جمع‌آوری وجوه از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و تخصیص آن به ساخت پروژه‌ یا پروژه‌های ساختمانی می‌پردازد. لازم به ذكر است پس از فروش واحدهای ساختمانی پروژه عواید ناشی از این فعالیت بین سرمایه گذاران تقسیم خواهد گردید.

برای تاسیس این صندوقها اركانی پیش بینی شده است : مدیر صندوق ، مدیر ساخت ، متعهد پذیره نویس و بازارگردان(به عنوان ارکان اجراء) و مدیر ناظر، متولی و حسابرس (به عنوان ارکان نظارت) اركانی هستند كه فرایند عملیاتی ساخت پروژه های ساختمانی را در غالب صندوق زمین و ساختمان اجرا خواهند نمود . این اركان برای تائیدصلاحیت به سازمان بورس معرفی می گردند . از آنجائیکه هر کدام از این ارکان می بایست مورد تایید سازمان بورس باشند ، لذا اطمینان نسبی در مورد توانایی و صلاحیت فنی وحرفه ای ارکان برای اجرای پروژه موضوع صندوق برای سرمایه گذاران حاصل می گردد . قابلیت پذیرش دربورس یا فرابورس نیز برای افزایش قابلیت نقد شوندگی گواهی های سرمایه گذاری صادره پیش بینی گردیده است .

اركان صندو قهای زمین و ساختمان عبارتند از: مجمع، هیأت مدیره، مدیر صندوق، مدیرساخت، مدیر ناظر، متولی، متعهد پذیره نویسی، بازارگردان و حسابرس.در این راستا شرکت کارگزاری آگاه ، بعنوان یکی از اولین نهادهای مالی فعال در این زمینه، اقدام به اخذ موافقت اصولی برای صندو قهای سرمایه گذاری زمین و ساختمان جهت تأمین مالی پروژه استخر البرز متعق به شرکت عمران و توسعه شاهد نموده است .

مشاوره

در بخش ارائه مشاوره ، به اشخاص حقیقی و حقوقی با توجه به نیاز مشتریان و خدمات مورد نیاز آ نها ، مشاوره های لازم در ارتباط با شیوه های مختلف تامین مالی ، عرضه انواع اوراق بهادار ،چگونگی و منابع مختلف افزایش سرمایه، ارزشیابی اوراق بهادار، تجدید ساختار و ادغام و تملیک شرکتها، خدمات کارگزاری، تهیه طرح کسب وکار، تهیه طرح امکا ن سنجی وغیره به بنگا ههای اقتصادی و اشخاص مختلف داده می شود.

شرکت کارگزاری آگاه در این ارتباط، با بهر ه گیری از دانش متخصصان و نیروهای با تجربه خود اقدام به ارائه مشاوره های متنوع و عملیاتی، نموده و در اجرای فرایندهای پیشنهادی نیز در کنار شرکتهای متقاضی خواهد بود. خدمات ارائه شده در این بخش عبارتند از :

- ارائه مشاوره تامین مالی به شرکت ابزار درمان ( سهامی خاص)

- ارائه خدمات مشاوره طراحی دستورالعمل تدوین تهیه گزارشات امکان سنجی به شرکت توسعه منابع آب ایران